تاریخ : یکشنبه, ۱۱ آبان , ۱۳۹۹ 16 ربيع أول 1442 Sunday, 1 November , 2020
2

جمعیت ۱۴ هزار نفری مادوان یاسوج فدای مسائل سیاسی/ فرودگاه و اداره راه عامل جنگ آب در مادوان سفلی

 • کد خبر : 2243
 • ۰۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۹
جمعیت ۱۴ هزار نفری مادوان یاسوج فدای مسائل سیاسی/ فرودگاه و اداره راه عامل جنگ آب در مادوان سفلی
فرمانده ناحیه شهرستان بویراحمد بیان کرد: باید جلسه ای با حضورمسئولان ادارات آب، گاز، جهادکشاورزی، شهرداری، استانداری و نماینده شهرستان های بویراحمد ودنا و مارگون برگزار شود، و مشکلات روستای مادوان سفلی تبیین شود.

موج نو/ جلسه شورای مادوان با حضور فرمانده ناحیه بویراحمد سرهنگ روح الله شاهینی، سرهنگ هرمزی و اعضای شورا و همچنین دهیار روستای مادوان سفلی با موضوع بررسی مشکلات روستا های کم برخوردار در شهر یاسوج برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری موج نو،  در ابتدای این جلسه دستخوش از اعضای شورای مادوان سفلی با تسلیت ایام سوگواری امام حسین(ع) وتشکر و قدردانی از حضور فرمانده ناحیه شهرستان بویراحمد در این روستا بیان کرد: روستای مادوان سفلی در ابتدا شامل ۲۱ خانوار بود، که اکنون این روستا به دلیل مهاجر پذیر بودن جمعیت آن قریب به ۱۴ هزار نفر است، اعتباراتی که به این روستا اختصاص پیدا می کند جوابگوی این جمعیت عظیم نیست.

دستخوش اظهار کرد: روستای مادوان سفلی مصداق جمله ای است که در تاریخ به مغولان نسبت داده شده است و می گوید( آمدند، کندند، سوختند، کشتند، بردند و رفتند) در این روستا هم مسئولینی آمدند، دیدند، نوشتند و رفتند، که رفتند.

دستخوش تصریح کرد: در راستای آسیب های اجتماعی در روستا ۲ هزار ساعت کلاس آموزشی برگزار کرده ایم که با همکاری استانداری و سرهنگ هرمزی این کلاس ها را تشکیل دادیم.

وی ادامه داد: ما بازحمت های بسیار جوی آبی کشیدیم؛ اگر تصاویر سال های قبل از دهه ۶۰ روستای مادوان را مشاهده کنید می بینید که چگونه این روستا با طبیعت بکر و زیبایش دستخوش تغییرات شده است.

این عضو شورای مادوان گفت: بحث دیگر مبحث خرده فرهنگ هایی است که از فرهنگ های مختلف به این منطقه هجوم آورده اند، بر اثر تبلیغات نادرست، مردم روستاها را رها کرده و به شهر آمده اند، که این سبب ازدیاد جمعیت، در این منطقه و بیکاری برخی دیگر شده است.

دستخوش عنوان کرد: مسئله بسیار مهم دیگر جنگ آب در روستای مادوان سفلی است، آب شرب و آب برای زمین های کشاورزی؛ مسئولین فرودگاه و اداره راه آبی که مردم روستا به وسیله آن کشاورزی می کردند را، قطع کردند، که این مهم ترین دغدغه مردم است.

دستخوش ادامه داد: به مادوان سفلی روستا می گویند، درحالی که از لوازم روستا نشینی دامداری و کشاورزی است، که هیچ کدام از آن ها در این منطقه وجود ندارد، همچنین نمی توان مادوان سفلی را با شهر قیاس کرد چرا که ظرفیت های بسیاری دارد، اما به وسیله بی توجهی مسئولین مورد غفلت قرار گرفته است؛ از نظر زیر ساختی نیز مادوان ورودی مرکز استان است که انباشت زباله ها منظره و سیمای ناپسندی به آن داده است.

صفری دهیار روستای مادوان سفلی در ادامه صحبت های دستخوش بیان کرد: با سفر هیئت دولت به استان در سال های قبل مصوب شد که برای روستای مادوان سفلی یک سالن ورزشی به وسیله فرمانداری احداث و ایجادشود، که این اقدام برروی زمین ماند و به جایی نرسید؛

وی افزود: با تفکیک زباله ها می توان سبب اشتغالزایی شد که باید توسط شورا و شهرداری مورد بررسی قرار گیرد؛ چرا این زباله ها سبب آلوده شدن چشمه و آب شوند؟! ماهانه ۲ میلیون و نیم برای تخلیه زباله ها هزینه می شود که این خود جای تامل دارد.

فلسفیان عضو فعال شورای مادوان بیان کرد: هرکجا بسیج و سپاه قدمی برداشته اند آن مکان پررونق و پر برکت شده است؛ ۱۶ سال است که توفیق خدمت به مردم روستای مادوان سفلی را دارم اما در حقیقت نمیتوان نام روستا را برای مادوان انتخاب کرد روستایی که در ابتدا ۲۱ خانوار بوده و امروز قریب به ۱۴ هزار نفر جمعیت دارد، و با اعتبار روستاهایی با جمعیت ۶ هزار نفر اداره می شود که جوابگوی این جمعیت انبوه نیست؛ روستای مادوان سفلی روستایی مهاجر پذیر است که باید تدابیر ویژه ای برای آن اندیشیده شود.

رمضان بهمن پورعضو دیگر شورای مادوان تصریح کرد: آنچه سبب شده است تا روستای مادوان سفلی با همه ظرفیت های بکر خود در محرومیت بماند مسائل سیاسی است که عده ای از مسئولین در برنامه خود قرار داده اند و مردم این منطقه را فدای مسائل سیاسی خود کرده اند.

در ادامه فرمانده ناحیه شهرستان بویراحمد سرهنگ روح الله شاهینی
با تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین بیان کرد: امیدواریم امام حسین(ع)ما را شفاعت کند، و هر چه زودتر از شر ویروس منحوس کرونا در جهان اسلام نجات پیدا کنیم.

سرهنگ شاهینی اظهار کرد: در مناطق کمتر برخوردار بحث آسیب های اجتماعی بسیار است پس ما نباید فضا را برای این آسیب ها فراهم کنیم.

شاهینی افزود: مادوان سفلی از نظر امکانات در مضیقه است؛ آقای دستخوش نمونه جوانانی است که مقام معظم رهبری فرمودند، که هم اکنون پیگیر مشکلات روستا هستند؛

وی ادامه داد: مادوان سفلی روستایی قریب به ۱۴ هزار نفر باید امکانات و تجهیزاتی متناسب با جمعیت خود داشته باشد؛

فرمانده ناحیه شهرستان بویراحمد بیان کرد: باید جلسه ای با حضورمسئولان ادارات آب، گاز، جهادکشاورزی، شهرداری، استانداری و نماینده شهرستان های بویراحمد ودنا و مارگون برگزار شود، و مشکلات روستای مادوان سفلی تبیین شود.

سرهنگ روح الله شاهینی اظهار کرد:
کار ما حل مشکلات مردم است و باید برای حل مشکلات مردم مطالبه گری صورت بگیرد؛ ساخت مراکز بهداشتی، سالن ورزشی و سایر مشکلات مردم روستا باید بیان شود.

سرهنگ شاهینی تصریح کرد: باتوجه به مهاجر پذیر بودن روستای مادوان سفلی نیاز به امکانات و برنامه های راهبردی در جهت بهبود مشکلات مردم بیش از پیش ضروری است.

وی در پایان گفت، از مسئولین مطالبه گری کنید، با انتقاد زیبا مشکلات خود را مطرح کنید، هرکس برای مردم و درکنار مردم تلاش کند موفق می شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://mowjnow.ir/?p=2243

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 5در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۵
 1. احسن
  جلسه خوب و در خور شآن مردم مادوان بود

 2. روستای مادوان سفلی مصداق جمله ای است که در تاریخ به مغولان نسبت داده شده است و می گوید( آمدند، کندند، سوختند، کشتند، بردند و رفتند) در این روستا هم مسئولینی آمدند، دیدند، نوشتند و رفتند، که رفتند.

 3. تقدیر تشکر فراوان از مسیولین روستا که این جلسه برپا کردند انشالا ثمره بده گرچه حرف استادم دستخوش حرف خوبی بود امدن دیدن نوشت رفتند ….

 4. متاسفانه مادوان سفلی علیرغم معضلات و نیازهای فراون.مسئولین امر طی چند دهه گذشته نتوانسته اند حتی یکی از مشکلات موحود رابرطرف کنند و همه کارها برزمین مانده است. این منطقه نیاز به کتابخانه. سالن ورزشی . توسعه طرح هادی برای بهبود کیفیت ساختو سازها. آب شرب کافی و مناسب. زیباسازی جاده اصفان در بخش مرتبط با مادوان سفلی از جمله ساخت بلوار و درختکاری. و نیازهای دیگر که برای حفظ آینده فرزندان و ساکنین این منطقه لازم و ضرو ری است. بنا براین. از دهیار محترم و اعضای شورای اسلامی میخواهم. طرحی چند جانبه برای خدمات رسانی و توسعه فرهنگی و زیباسازی و مطلوب سازی سکونت در این روستا تهیه و در اجرای آن کوشا باشند .‌ چرا که این منطقه باداشتن تعداد زیاد جوانان و نوجوانان سرشار از انرژی و انگیزه. اگر از هم اکنون برای هموار کردن مسیر حرکت آنها به سمت آینده چاره اندیشی نشود و تدارک لازم دیده نشود. در آینده ای نه چندان دور نه تنها این خیل عظیم جوانان مثمر ثمر نخواهند بود بلکه تبدیل به چالش و خطری جدی برای امنیت و فضای منطقه می شوند. اما بافراهم کردن کتابخانه و ورزشگاه و محیطی خوب . می توان آینده آنان را تضمین نمود و نسلی فرهیخته و سالم برای آینده جامعه آماده کرد

 5. مادوان سالهای سال هست که مورد کم مهری و کم لطفی همه مسئولین قرار گرفته است عدم پیگیری مسائل مادوان باعث شده که به منطقه امن بزهکاران تبدیل شود جوانان اصیل و شریف این منطقه رو هم آلوده بزهکاری نمایند ،عدم اموزش صحیح کمبود امکانات و وسایل رفاهی و اموزشی باعث شده که اکثر خانواده ها مجبور بشن کودکان رو راهی شهر کنن تا نان اور خانه شوند

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.