تاریخ : شنبه, ۳ آبان , ۱۳۹۹ 8 ربيع أول 1442 Saturday, 24 October , 2020
0

جنگ و نبرد شبانه روزی پرسنل مرکز بهداشت بویراحمد در مبارزه با بیماری کرونا/لزوم همکاری دستگاه های خدمات رسان با آموزش و پرورش/مراسمات تشییع باعث افزایش شیوع کرونا

  • کد خبر : 2938
  • ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۸
جنگ و نبرد شبانه روزی پرسنل مرکز بهداشت بویراحمد در مبارزه با بیماری کرونا/لزوم همکاری دستگاه های خدمات رسان با آموزش و پرورش/مراسمات تشییع باعث افزایش شیوع کرونا
وی در ادامه از مسئولین شرکت کننده در ستاد شهرستانی مبارزه با کویید ۱۹ درخواست کرد اگر مسئولی در این کارگروه شرکت می کند و مصوبات کارگروه را میپذیرد و از آن مطلع میشود به مصوبات عمل و مرکز بهداشت را در کنترل بهتر این ویروس یاری کند و اگر هم مسئول یا مدیری را دعوت میکنیم حتما این جلسات را مهم برشمرده و در جلسات شرکت کند.

موج نو، امروز( پنج شنبه ۱۰مهر) نشست خبری “دکتر محمد یزدانپناه” رئیس مرکز بهداشت شهید دامیده بویراحمد برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری موج نو، دکتر “محمد یزدانپناه” در ابتدا با تشکر و قدردانی از اصحاب رسانه گفت: خبرنگاری موفق است که به واقعیات موضوعات مدنظر دسترسی پیدا کند تا بتواند تجزیه، تحلیل و انعکاس خوبی را از موضوع داشته باشد.

وی گفت، قطعاً خبرنگاری که در گزارش و نگارش، واقعیت، انصاف و عدالت را مدنظر خویش قرار دهد مخاطبین، دنبال کننده و شنونده و بیننده های بیشتری خواهد داشت.
وی از گزارشگران صدا و سیما و خبرنگاران که در این ایام کرونا فعالیت های مجموعه علوم پزشکی و مراکز بهداشتی را رصد و در امر اطلاع رسانی اخبار با متولیان بهداشت همکاری داشتن و تنها نگذاشتند تشکر و قدردانی کرد.

وی گفت، با توجه به اینکه شهرستان بویراحمد تقریباً ۴۳درصد جمعیت استان را تشکیل و در این ایام بیماری کرونا پرسنل مرکز بهداشت بویراحمد به صورت شبانه روزی در مبارزه با بیماری کرونا در حال جنگ و نبرد هستند، انتظار داریم از رسانه ها فعالیتهای همکاران را بازتاب دهند چون که نیروها خسته شده اند و گاها از فرط خستگی کار و نداشتن تاب و توان گریه می کند ولی با درایت و شیوه های خاصی انگیزه را به همکاران تزریق تا همچنان در خدمت مردم عزیز شهرستان بویراحمد باشیم و انشالله روزی شاهد برگزاری جشن شکست بیماری منحوس کرونا باشیم.

محمد یزدانپناه با تبریک هفته پر افتخار دفاع مقدس گفت، دفاع مقدس نمادی از برجسته‌ترین افتخارات ملت ایران در دفاع از سرزمین و میهن اسلامی است که با جانفشانی دلاورانه ی سربازان، پاسداران ، ارتش همیشه در صحنه و بسیج پرافتخار جانانه جنگیدند و جانانه هرکدام به نوعی ادای دین کردند می باشد.
یزدان‌پناه در ادامه به تشریح عملکرد مرکز بهداشت بویراحمد پرداخت و عنوان کرد؛ وضعیت استان هم اکنون در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارد و دیروز بیشترین تعداد فوتی های کرونا را در کشور در شهر تهران داشتیم. هم اکنون شاهد موج سوم کرونا در کشور هستیم ودلیل عمده خطرناکی این موج ساده انگاری کرونا توسط مردم است.

وی گفت: در سطح استان نیز دچار این مشکل اساسی یعنی ساده انگاری وعدم توجه ویژه به کرونا هستیم.در استان ما به دلیل بافت و عشیره ای و فرهنگهای خاص منطقه و تجمعات خاص از جمله مراسمات تشییع باعث افزایش شیوع میشود و کنترل بیماری را بسیار سخت و دشوار میکند و متاسفانه از ۱۳اردیبهشت ماه با برخی بازگشایی ها شاهد افزایش شیوع کرونا در سطح استان شدیم.

دکتر یزدانپناه در ادامه صحبتهای خود با تشکر از مدیرکل و مسئولان آموزش و پروش استان افزود: ما منکر زحمات و تلاشهای این عزیزان نیستیم ولی به دلیل نداشتن امکانات لازم در مدارس از سایر نهادها درخواست دارم با آموزش و پرورش همکاری کنند و در جهت رفع نواقص و موارد مورد نیاز مدارس همکاری کنند.

وی در ادامه از مسئولین شرکت کننده در ستاد شهرستانی مبارزه با کویید ۱۹ درخواست کرد اگر مسئولی در این کارگروه شرکت می کند و مصوبات کارگروه را میپذیرد و از آن مطلع میشود به مصوبات عمل و مرکز بهداشت را در کنترل بهتر این ویروس یاری کند و اگر هم مسئول یا مدیری را دعوت میکنیم حتما این جلسات را مهم برشمرده و در جلسات شرکت کند.

وی در ادامه به نقش مهم اتاق اصناف اشاره و ضمن تشکر از فعالیتها و اقدامات انجام شده افزود امیدواریم مدیر اتاق اصناف همکاری بیشتر و کاملتری با مرکز بهداشت داشته باشد.

یزدانپناه تصریح کرد: در برخی موارد ما صنوف پرخطر را معرفی و درخواست رسیدگی و بعضا تعطیلی آنها را در شرایط خاصی داریم که لازم است در این زمینه همکاری بیشتری با مرکز بهداشت داشته باشد.

وی با تشکر از فرماندار و استاندار از آن ها خواست:تقاضا داریم وقتی صنف یا کارگاهی متخلف شناخته میشود بشدت برخورد و در تعطیلی و پلمپ متخلفین مارا حمایت کنند و گاها به دلیل همین اهمال ها و عدم برخورد و پلمپ واحدهای پرخطر و متخلف شرایط از کنترل خارج و وخیم تر میشود.

وی افزود: تاکنون بالغ بر ۳۵هزار عدد ماسک تهیه و در اختیار نهادها و ادارات مختلف قرار دادیم.

یزدانپناه گفت: مثلت مبارزه با کرونا که شامل مرکز بهداشت، مردم و سازمانهای خدمات رسان است در صورتی موفق است که باهم هماهنگ و همراه باشند.

رییس مرکز بهداشت شهید دامیده بویراحمد در ادامه صحبتهای خود از نهادهای نظامی و انتظامی و همچنین دستگاه قضا به سبب همکاری و همراهی خوب واثر بخشی که داشتند تشکر کرد و افزود متاسفانه گاها برخی باغهای تفریحی و کافه هایی که متخلف شناخته میشوند و توسط مرکز بهداشت پلمپ میشوند پس از مدتی اندک توسط خود افراد و سرخورد فک پلمپ ومجدد شروع به فعالیت میکنند و از دستگاه قضا تقاضا داریم با این دسته افراد و قانون شکنان که مخلان نظم و سلامت مردم هستند را بطور ویژه برخورد شود.

وی در ادامه آمار های زیر را مطرح کرد:

تعداد ۲۴۶۱۹ مورد بازدید تاکنون توسط مرکز بهدشت شهرستان انجام شده است و از تعداد۱۲۵۴اماکن عمومی تاکنون ۶۶۴۳مورد بازدید انجام شده است.
تعداد۶۸۲مورد از مراکز تهیه، طبخ و توزیع مواد غذایی متخلف تاکنون به مراکز قضایی معرفی شده اند.

تعداد اماکن عمومی معرفی شده به دستگاه قضایی ۱۶۲مورد است و تعداد۱۱۲ واحد از اماکن عمومی تاکنون پلمپ شده اند.

تعداد بازدیدهای مشترک با سایر دستگاهها مانند دادستانی،تعزیرات،صنعت ومعدن،فرمانداری تاکنون ۱۱۷ مورد بوده است.

وهمچنین تعداد موارد نظارت بر تشییع اجساد ۸۷مورد بوده است.

تعداد بازرسی های واحد بهداشت حرفه ای ۹۹۷۱ مورد و تعداد کارگاههای بازدید شده در شهرستان بویراحمد ۴۱۹۱مورد بوده است.

تعداد شاغلین بازدید شده ۱۱۳۴۱مورد بوده که از محل کار تمام شاغلین بازدید شده و تعداد ۹۰۸۱مورد از ماسک استفاده کرده اند.

تعداد واحدهای بازدید شده که موارد بهداشتی را رعایت کرده اند ۲۸۵۰مورد بوده اند.

تاکنون ۷هزار ماسک تحویل مدارس داده ایم و همچنین آب ژاول به میزان لازم بین مدارس توزیع شده است که در امر ضدعفونی مشکلی نداشته باشند.

وی در مورد بحث مطالبات و پاداشهای کرونا به پزشکان و پرسنل مرکز بهداشت گفت: تاکنون در بویراحمد ۴پاداش کرونا به پرسنل پرداخت شده و از افتخارات و موفقیتهای ما پرداخت به روز مطالات پزشکان خانواده روستایی است که در دوره های قبل بعضا تا ۸ماه هم طول میکشید.

دکتر یزدانپناه در مورد سازوکار برخورد و پیگیری مبتلایان به کرونا نیز بیان کرد از هرفرد مبتلای اثبات شده فرمی به عنوان تعهد و الزام به عدم خروج از منزل تهیه میشود و فرد ملزم است تا پایان دوره بیماری و قرنطینه از محل زندگی وقرنطینه خود خارج نشود و درصورت مشاهده حتما برخورد میشود و مواردی از برخورد را نیز داشته ایم.

وی گفت: طبق چک لیست رعایت شرایط و دستور العمل های بهداشتی ما در مدارس که بصورت منظم و دوره ای تهیه شد مشخص شد که در بحث فاصله گذاری اجتماعی در مدارس در شهرستان بویراحمد ۹۰درصد رعایت شده است، در آیتم غربالگری و مراقبت و بازتوانی ۸۰درصد رعایت شده است، بهداشت فردی ۸۲درصد رعایت شده است که البته متاسفانه در روستاها این آمار پایینتر است و امیدواریم نهادهایی که امکان همکاری دارند با آموزش و پرورش در تهیه مواد بهداشتی همکاری کنند.

بهداشت مواد غذایی در مدارس طبق آمارهای ما ۸۷درصد رعایت میشود و بهداشت وحفاظت فردی۸۲درصد رعایت شده است،بهداشت ابزار وتجهیزات۶۹ درصد و بهداشت ساختمان واماکن ۵۴ درصد رعایت شده است در این زمینه ضدعفونی ورعایت بهتر پروتکولهارا میطلبد که انجام پذیرد.در بحث آموزش بهداشت پروتکولها میزان ۴۱درصد رعایت شده است.

از تعداد ۸۱۷مدرسه در شهرستان بویراحمد ۳۸درصد مدارس وضعیت مطلوبی دارندولی متاسفانه بالغ بر ۶۰درصد وضعیت مطلوبی طبق معیارها و چک لیست ما ندارند.

دکتر یزدانپناه در مورد تهیه و توزیع واکسن آنفولانزا نیز گفتند؛ در فاز اول تهیه واکسن را تهیه و در اختیار پزشکان، پرستاران، ماماها، کادر درمان بیمارستان قرارخواهیم داد.

وی افزود سهمیه بنیاد شهید، بیماران خاص، بیماران اچ آی وی، هموفیلی نیز در اختیارشان قرارداده شد.این واکسن همچنین در اختیاران زنان باردار، بیماران دیالیزی، مرکز فوریتهای ۱۱۵ قرارداده میشود و در فاز دوم نیز پرسنل مرکز بهداشت، بیماران فشارخون، قند خونی در الویت واگذاری خواهند بود.

لینک کوتاه : https://mowjnow.ir/?p=2938

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. خدا قوت میگم
    الحق خدمات و زحمات مجموعه مرکز بهداشت بویراحمد به رهبری جناب دکتر یزدانپناه جوان خوشنام و یادگار سردار شهید نورالله یزدانپناه ستودنی و ارزنده هست

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.