تاریخ : دوشنبه, ۵ آبان , ۱۳۹۹ 10 ربيع أول 1442 Monday, 26 October , 2020
6

تولد “سه ابوالفضل” دیگر درجامعه/ ابوالفضلی که تنها پیراهنش را هدیه داد

 • کد خبر : 1966
 • ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۰
تولد “سه ابوالفضل” دیگر درجامعه/ ابوالفضلی که تنها پیراهنش را هدیه داد
پدر ابوالفضل کارگر است کسی که در اصالت و ریشه خانوادگی خود همیشه اعتقاد خاص دینی به اهل بیت داشته است و این سبب شد تا این پدر نام فرزند خود را با عشق به حضرت اباالفضل(ع)، ابوالفضل بگذارد.

موج نو/ در پی اهداء اعضای دانش آموز دبیرستانی مدرسه شهر مادوان ابوالفضل دسترنج به نیازمندان که سبب حیات بخشی به “سه انسان” دیگر شد ، پایگاه خبری موج نو برای پاسداشت این 《سنت حسنه و ترویج》 آن در استان با خانواده آن مرحوم گفتگویی را ترتیب داده است که در زیر شرح آن را می خوانید:

موج نو: با سلام و عرض تسلیت خدمت شما و خانواده محترم، لطفاً خود را به صورت کوتاه معرفی نمایید.

بنده محمدرضا دسترنج معلم، و عموی دانش آموزِ مرحوم ابوالفضل دسترنج هستم.

موج نو: کمی از ابوالفضل بگویید:

محمد رضا دسترنج: ابوالفضل عزیزم متولد ۱۳۸۲ و دانش آموز کلاس دوم دبیرستان بود و شغل پدر وی کارگری است.

موج نو:انگیزه شما از اهدا عضو چه بوده است؟

دسترنج: با توجه به اینکه در ایام مقدس ذی‌الحجه قرار داریم و در این ماه قربانی کردن برای خداوند ارزشمند است ما نیز با پیروی از دستور خداوند وترویج سنت ودین همان گونه که حضرت ابراهیم(ع) پیامبر خداوند و بهترین بنده وی برروی زمین تنها فرزند وجگرگوشه خود حضرت اسماعیل را برای اطاعت از فرمان پروردگار به قربانگاه برد و طبق آیه قرآن مجید که می فرماید: هرگز به خیر نمی رسید مگر از آنچه که دوست می دارید انفاق کنید(سوره مبارکه آل عمران آیه ۹۲)

موج نو: چگونه می شود این سنت(اهداءعضو)را درجامعه نهادینه کرد؟
محمدرضا دسترنج: فرهنگ ما ایرانیان بسیار غنی است و شاعر فارسی زبان ما سعدی شیرازی می گوید: بنی آدم اعضای یکدیگرند/ که درآفرینش ز یک گوهرند /چو عضوی به درد آورد روزگار /دگر عضوها را نماند قرار ؛ ما هم بنابر آن سنت دینی و فرهنگ نوع دوستی خود، تصمیم گرفتیم که اعضای نور چشم و میوه دلمان را در این ماه مبارک ذی الحجه به خداوند هدیه دهیم.

موج نو: بنظر شماچگونه می توان این فرهنگ را در استان کهگیلویه وبویراحمد نهادینه کرد؟

عموی مرحوم ابوالفضل: شاید در استان ما و درمیان منطقه عشایری ما اهدای عضو آن گونه که باید و شاید نهادینه نشده باشد ما باید توجه کنیم که این اهدای عضو یک امر مقدسی است که به وسیله آن میتوان روح و جانی در کالبدی دیگر دمید تا ادامه دهنده حیات خویش باشد ما نیز برای رضای خداوند و طبق آیات قرآن تصمیم گرفتیم که اعضای این نوجوان را به نیازمندان پیوند کلیه و کبد هدیه دهیم تابه انسان دیگری زندگی مجدد ببخشیم زیرا که در قرآن آمده است: اگر شخصی جان یک انسان را نجات دهد مثل این است که جان همه مردم دنیا را نجات داده است( آیه ۲۷ سوره مائده).

موج نو: از پدر ابوالفضل بگویید که چگونه پیشقدم در امر اهدای عضو شد:
پدر ابوالفضل کارگر است کسی که در اصالت و ریشه خانوادگی خود همیشه اعتقاد خاص دینی به اهل بیت داشته است و این سبب شد تا این پدر نام فرزند خود را با عشق به حضرت اباالفضل(ع)، ابوالفضل بگذارد.

وی ادامه داد: با آنکه قلب همه ما مالامال از حزن و اندوه است اما با توکل و تکیه بر نام خداوند متعال اعضای ابوالفضل عزیزمان را اهداء کردیم.

عموی ابوالفضل بیان کرد: ابوالفضل در محله، مدرسه و دربین دوستان و فامیل نمونه بود و همه او را به خوش قلبی و مهربانی می شناختند.

موج نو: بنظر شما اهدای عضو تا چه اندازه می تواند در جامعه ما نقش تاثیرگذاری داشته باشد؟

محمدرضا دسترنج: همانگونه که در آیات قرآن بیان شده است باید این سنت حسنه در کشور و به ویژه در استان مانهادینه شود، با اهدای عضو به یک نفر گویی تمامی مردم را زنده کرده ایم، ما این هدیه را به دستان مقدس حضرت ابوالفضل عباس می سپاریم وامیدواریم که این سنت به یک فرهنگ و الگو درجامعه اسلامی تبدیل شود و در تصادفات و همه اتفاقاتی که رخ می دهد همه آن هایی که عزیزان شان را از دست می دهند بپذیرند و از امر اهدای عضو برای افراد دیگر استقبال کنند و آن اعضایی را که حوزه درمان و پزشکان متخصص، تشخیص می دهند را به نیازمندان هدیه کنند، تاقلب خانواده های نیازمندان شاد شود و آن ها نیز حیات مجددی یابند و هم رضایت الهی را کسب نماییم.

موج نو: برای کسانی که اعضای فرزند خود را به آن ها هدیه داده اید چه آرزویی دارید؟

آرزو میکنیم که همه کسانی که اعضای ابوالفضل ما به آن ها هدیه شده است از سلامتی و صلابت برخوردار شوند و حضرت اباالفضل یاری گر همه آن ها در زندگی باشند در واقع آن ها نیز ابوالفضل های ما هستند که در هر جایی که باشند برای آن ها آرزوی توفیق و سلامت داریم.

در ادامه خبرنگار موج نو، با تسلیت و دلداری از خواهر دانش آموز اهداء کننده اعضای خود گفت: ابوالفضل برادر کوچک شماست از احساس خود بگویید هنگامی که خانواده تصمیم گرفتند اعضای این نوجوان دانش آموز اهداء شود:

فروزان دسترنج خواهر مرحوم ابوالفضل دسترنج بیان کرد: رفتن ابوالفضل از میان ما مشیّت الهی بوده است و همه ما به آن احترام خواهیم گذاشت اما آنچه که شاهد آن هستیم این است که ابوالفضل بااهدای اعضایش حیات مجددی یافته است وامروز سه ابوالفضل دیگر به به زندگی بازگشته اند.

فروزان (با بغض) ادامه می دهد: مرگ مسئله ای حتمی است که حکمت های بسیاری از سوی خداوند متعال را در پی دارد و چه بسیارند حکمت هایی که از آن بی خبریم امروز ابوالفضل ۳ انسان دیگر را نجات داده است.

موج نو: به عنوان یک خواهر که غم برادر برایش بسیار سخت است این مصیبت بر شما چگونه گذشت؟

خواهر ابوالفضل (با بغض و گریه): واقعاً سخت است اعضای کسی که ۱۶ سال با هم زندگی کردیم را اهداء کنیم اما هنگامی که به فردای قیامت فکر می کنم این کار برای ما بسیار آسان و شیرین بود تا با آن جان چندین نفر را دوباره احیاء کنیم و این توشه ای باشد برای ابوالفضل عزیزم.

فروزان با گریه بسیار ادامه می دهد: برادرم ابوالفضل پسر خیلی خوش قلب و مهربانی بود، ابوالفضل همیشه در میان دوستانش، به دنبال کسانی بود که نیازمند هستند و هنگامی که آنها را پیدا می کرد هر چه داشت درمیان آن ها تقسیم می‌کرد و حتی گاهی پیراهن هایش را به دوستانش می داد‌ حتی اگر یک پیراهن داشت، اگر کسی را نیازمند می دید حتی آن یک پیراهن خود را هم می بخشید.

خواهر مرحوم ابوالفضل تصریح می کند: ابوالفضل بسیار نیک سیرت بود و به خاطر همین ذات پاک و نیکو سرشت او، تصمیم گرفتیم، اعضای برادر عزیزمان را اهداء کنیم تا بلکه برای آخرتش توشه ای باشد؛ ما تسلیم امر خداوند هستیم هرآنچه خداوند اراده کند ما تسلیم آن هستیم تاروح ابوالفضل عزیزم در آرامش باشد.

موج نو: چگونه به فکر اهداء عضو افتادین؟

خواهر ابوالفضل: پدرم علاقه خاصی به حضرت ابالفضل داشت و به همین خاطر نام برادرم را ابوالفضل گذاشت؛ وقتی این اتفاق برای برادر عزیزم پیش آمد هم خانواده مادری و هم خانواده پدری همه و با رضایت کامل با هم تصمیم گرفتند، تا اعضای برادر عزیزم را اهداء کنند.

فروزان می گوید: افرادی بودند که از بیرون به ما می‌گفتند این کار را انجام ندهید چطور می توانید بدن این نوجوان را تکه تکه کنید؟! اما ما تصمیم گرفته بودیم تا ابوالفضل با اهدای اعضایش به افراد نیازمند به آرامش برسد.

در پایان پایگاه خبری تحلیلی موج نو؛ این مصیبت را خدمت خانواده ارجمند این دانش آموز نوجوان تسلیت و تعزیت عرض می کند باشد که این سنت حسنه(اهداء عضو) در جامعه ساری وجاری شود.

خبرنگار و گزارشگر: راضیه آرچین
انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://mowjnow.ir/?p=1966

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 4در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴
 1. روحشون شاد ویادشون گرامی😔😔

 2. بسم الله الرحمن الرحیم
  وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بشَیْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابرِینَ﴿۱۵۵﴾الَّذینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ ﴿۱۵۶﴾أُولَئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَوَاتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَرَحْمَهٌ وَأُولَئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ ﴿۱۵۷﴾سوره مبارک بقره
  قطعاً ما شما را به چیزى از ترس و گرسنگى و کاهش اموال و نفوس و فرزندان مى آزماییم. و تو ـ اى پیامبر ـ به شکیبایان نوید ده همانان که چون پیشامد ناگوارى به آنان برسد مى گویند: ما از آنِ خداییم و به سوى او بازمى گردیم. بر ایشان درودها و رحمتى از پروردگارشان [باد] و در پى آن، رحمتى آنان را فراخواهد گرفت و در نتیجه به سوى حق هدایت خواهند یافت.
  خانواده ی ایثارگر و بزرگوار دسترنج
  خبر اندوه بار درگذشت ناگهانی زنده یاد ابوالفضل دسترنج نوجوان با اخلاق و قهرمان نوجوان که در زندگی وحتی مرگ نمونه برجسته کرامت و گذشت بود باعث تاثر وتاسف فراوان شد.
  پدرگرامی و مادرمهربان و خانواده ی ایثارگر شادروان ابوالفضل دسترنج؛ شما با ایثار،از خود گذشتگی ،کرامت،مناعت طبع بی بدیل و عزت نفس بی نظیر با تأسی به کلام الله مجید که: وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا(و هـر کـس نفسی را زنـده کـنـد گویا همه مردم را زنده کرده است)به زندگانی سایر انسان ها با عزت و کرامت نگریستید و با وسعت نظر وپهلوان صفت، به سه بیمار نیازمند حیات تازه ای بخشیدید.
  اهدای اعضای فرزند دلبندتان به بیماران نیازمند همچنان که دمیدن روح امید و زندگیِ دوباره درکالبد سه انسان دیگراست نشان از روح بزرگ و نوع دوستی شما دارد واین خود الگویی کم نظیر از ایثار و نوع دوستی به شمار می رود.
   تسلیم شما در برابر تقدیر الهی و رضایت بر این عمل انسانی، علاوه بر اجر معنوی و رضایت خداوند متعال،رحمت و آرامش فرزندعزیزتان و استمرار حیات در وجود افراد دیگر را به همراه داشت.مسلماً اقدام شما ونام نیک شادروان ابوالفضل دسترنج دراین گنبد دوار به یادگارخواهد ماند و دوام این کار بر جریده هستی ثبت و ضبط خواهد شد.
  هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق 
  ثبت است بر جریده هستی دوام ما
  وحید مقدم

 3. باسلام عرض تسلیت و تبریک به خانواده محترم دسترنج فقدان جوان فرزند وبرادر برای بازماندگان سخت وسنگین است ازخداوند طلب صبر برای خانواده محترم وتبریک بخاطر روحیه ایثار وگذشت که متاسفانه بنابه فرمایش عموی بزرگوار مرحوم وخواهر محترمشان هنوز این قضیه اهدای عضو به فرهنگ تبدیل نشده سخته اما بااین کار خداپسندانه واقعا ابوالفضل دسترنج درایام ابوالفضل بی دست تولدی دیگر برای هم نوعان شد.
  سه سال مدیر مدرسه اش بودم خیلی ساده دل و روحیه لطیفی داشت کلاس نهم عضو شورای مدرسه شد بچه ها خصوصا هم کلاسی هاش احترامش داشتند ودر جلسات شورا هم فعال ورئیس شورا شد..
  مجدد تسلیت عرض می کنم و از رسانه ها خصوصا موج نو بخاطر انعکاس وتبلیغ امور خیر تشکر می شود
  محمد دستخوش

 4. روحشون شاد اقدام بسیار زیبایی بود

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.