تاریخ : جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹ 14 ربيع أول 1442 Friday, 30 October , 2020
2

یادداشت/ چراغ روشن بویراحمد و دنا با 《روشنفکر》 یا اقتدار مجدد کهگیلویه ی بزرگ با 《موحد》/ امرالله سهیلی

  • کد خبر : 1295
  • ۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲:۵۳
یادداشت/ چراغ روشن بویراحمد و دنا با 《روشنفکر》 یا اقتدار مجدد کهگیلویه ی بزرگ با 《موحد》/ امرالله سهیلی
اکنون که همهمه ی شعارها، رقابت ها، تبلیغات، طعنه ها، تخریب ها و … فروکش کرده و شهرستان های استان ما نمایندگان خویش را انتخاب کردند هرچند یکی از منتخبین تکیه نزده بر اریکه ی سبز مجلس، به تدبیری و یا شاید تقدیری؟ افتخار میرشکاری سه باره برای مردمان دیارش را از دست داد! اما دو عزیز دیگر قبای وکالت مردم دیار دنا و مارون را پوشیدند که صد البته دعای خیر ما بدرقه راه خدمت شان باد

اکنون که همهمه ی شعارها، رقابت ها، تبلیغات، طعنه ها، تخریب ها و … فروکش کرده و شهرستان های استان ما نمایندگان خویش را انتخاب کردند هرچند یکی از منتخبین ( دکتر تاجگردون) تکیه نزده بر اریکه ی سبز مجلس، به تدبیری و یا شاید تقدیری؟ افتخار “میرشکاری” سه باره برای مردمان دیارش را از دست داد! اما دو عزیز دیگر قبای وکالت مردم دیار دنا و مارون را پوشیدند که صد البته دعای خیر ما بدرقه راه خدمت شان باد….

اما بعد، در این نوشتار به واکاوی بایدها ، اگرها و همچنین دغدغه ها و اهداف این دو عزیز در ورای مشکلات عدیده ی که در این دوره ی در حوزه های انتخابی و استان است، می پردازیم:

چراغِ روشنِ بویراحمد و دنا با 《روشنفکر》 یا اقتدارِ مجددِ کهگیلویه ی بزرگ با 《موحد》

ابتدا شروع می کنیم با عزیز (سابقون) مقتدر و مردمدار دیار گرمسیر، حجه الاسلام موحد آن مقتدری که شعار باز هم دنا برایش خوش یمن بوده است که مجدد رهسپار بهارستان گردید با هزاران ابهام ، درد و انتظار در نگاه مردم کهگیلویه ی بزرگ که به اجمال مطرح می گردد؛

۱. مهاجرت منتخبین، فرهیختگان، مرفهین! و حتی بیکاران آن دیار به شهرستان های همجوار بخصوص بویراحمد که این امر باعث فرار مغزها و پول ها از آن دیار شد!

۲. سرخوردگی مردم آن دیار در زمان اقتدار تاجگردون! جوری که از آن چهار شهر خوب! کمترین مدیری افتخار مسئولیت داشت و از باشت با حسرت رد می شدند!
و اکنون چه انتظارها به حقی دارند از سناتورشان !

۳. فقر، بیکاری، خودکشی، خشکسالی، مهاجرت، شرجی سدها! نبود شرکت ها و کارخانجات .. و
صحرا و زمین های کشاورزی خشک که منتظر آب هستند سالها؟
جاده ها و راههای اصلی که فرع نگاه مسئولین شده!

روستاهایی که هنوز فقر را هویدا می کنند !
و …
هزاران درد دیگر که انتظار بیست ساله از سید شاخص آن است که یکباره همه مناطق را گلستان کند در این دوره ؟
که از آن سید متنفذ و مقتدر، بعید نباشد حل مشکلات فوق!

و… مهم تر از همه این است که بر اساس گفتار و حدس خیلی از طرفداران و یاران حاج آقا، شاید البته شاید این دوره، آخرین جلوس سناتور باشد بنا به دلایلی؟ و انتظاری دارند که به یادبود و خاطره، همه ی دردها و نقص های بالا برطرف شود تا در کنار نام ماندگار موحد کارهای بزرگ ش یادگار بماند فارغ از مسائل و دعواهای سیاسی چپ و راست!؟
و مطلب مهم تر از دید لیدرهای آن دیار این است که نیروی جدید و پتانسیل توانمندی چون موحد را علَم کنند برای دوره ی پسا موحدی!؟

آیا با تفسیر شرایط بالا و مشکلات فوق، حاج آقا که از اقتدار و نیک اندیشی بالایی برخوردارند، می توانند علاوه بر حل مشکلات فوق، برای کهگیلویه ی بزرگ و طرفدارانش رونق، افتخار، تعالی، توسعه و پیشرفت را به ارمغان بیاورند حداقل در قیاس با ۸ سال گذشته ؟
به امید آن روز و حل مشکلات دائمی مردم کهگیلویه بزرگ … انشا الله…

و اما… بویراحمد و دنا و منتخب محبوبی که با شعار زیبای یا مهدی(عج) استارت خدمت زد

شهرستان بویراحمد و حوزه های انتخابی آن شرایط متفاوتی با کهگیلیویه بزرگ دارد چه از منظر تنوع جمعیتی، جغرافیایی، فرهنگی، اقتصادی، فقر و غنا، فرق و ریا، و … حوزه ی انتخابی بویراحمد و دنا علاوه بر مشکلات مشترک با حوزه ی کهگیلویه بزرگ، دارای شرایط خاص دیگری نیز می باشد که کار را برای منتخب متین این دیار دشوار می کند:

۱. مرکز استان بودن و انتظارات بالای ساکنان آن از بهره مندی مقام ها، پست ها، پتانسیل ها‌، امکانات ، و …. که در چند دوره ی اخیر عقب مانده اند از دیار نفت خیزان؟! جوری که برای دیدار وزیر باید از مرکز استان به باشت و یا گچساران مدیران کل سفر کنند؟

۲. مهاجرت بی رویه به این حوزه به خصوص در شهر یاسوج

۳. حاشیه نشینان اطراف شهر یاسوج و مشکلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی مربوط به آن

۴. بیکاری و فقر دامنه دار ساکنان این منطقه

۵. گستردگی جغرافیایی و جمعیتی با تضادها و کشمکش های فرهنگی و قبیله ای که خود دردی است بد درمان!

۶. مدیران و مسئولان که قریب ۸ سال است جا خوش کرده اند و به سمت شهر خاصی غش می کنند!

۷. تنوع تیره ها ، اقشار و طوایف طرفدار آقای روشنفکر و مطالبه گری همه از این سفره تازه پهن شده که به کمتر از مدیر کُلی راضی نمی شوند به عقده ی ۸ سال بی مهری و مدارای نماینده ی اسبق با بعضی ها؟

۸.مشکلات باغداران، دامداران، کشاورزان، عشایر و … که از نبود مدیریت، عدم خرید تضمینی، کمبود امکانات، همراه و آگاه نبودن مسئولین و … دردمندن!

۹. فقر و کمبود امکاناتی در مناطقی از حوزه انتخابی بویراحمد و دنا که هنوز نه جاده ی مناسبی، نه آب ی ، نه امکاناتی، نه خانه بهداشتی، نه آموزشی و نه … که تنها دلخوشی ساکنان آن روستا ها به این است که “حاج مهدی” خود از بطن آن مناطق به تعالی رسیده است و خوب میداند که محرومیت چیست..

و دردهای دیگری که سالهاست با نگاه و وجود ساکنان بویراحمد عجین شده است؟

و اما در این چند صباح اندکی که آن عزیز انقلابی و فرهیخته در ردای وکالت مردم به مرکز رفته برای فریاد زدن همه ی فریادهای خفته در گلوی فقر و تبعیض ساکنان دیارش! روزنه هایی از امید در نگاه طرفداران و دوستان واقعی ایشان موج می زند و امید است با درک اهم و اخص مشکلات و اتخاذ راه حل های مناسب و بخصوص استفاده بهینه از انرژی و پتانسیل نیروهای انقلابی و پر انرژی که در این چند سال مغضوب مسائل قومیتی، سیاسی، منطقه ای و کج سلیقگی یا بی مهری نمایندگان و مسئولین سابق بوده است؟ ! بتوانند در ورای قول ها و انتظارات با به کارگیری درک بالا و دلسوزی ذاتیشان در کنار مشاوره گرفتن از افراد صالح و شایسته! تمامی تبعیض ها سابق برطرف گردد و مشکلات، نواقص و کمبودها شناسایی، مدیریت و برطرف شوند و همچنین انتظارات و آرزوهای معقول مردم به هدف بنشیند….
انشاالله…

تِلْکَ الدَّارُ الْآخِرَهُ نَجْعَلُها لِلَّذِینَ لا یُرِیدُونَ عُلُوًّا فِی الْأَرْضِ وَ لا فَساداً وَ الْعاقِبَهُ لِلْمُتَّقِینَ ؛

( ما، نجات و سعادت ) در آن سراى آخرت را (تنها) براى کسانى قرار مى‌دهیم که خواستار برترى و فساد در زمین نباشند و سرانجام، (رستگارى) از آن پرهیزکاران است.


با آرزوی سربلندی برای هم استانی های همیشه باصلابت و اصیلم…
و امید به اینکه منتخبین مردم، صدای رسای دردها و انتظارات به حق حوزه های انتخابی خویش باشند ..
سهیلی…. تیرماه ۱۳۹۹

لینک کوتاه : https://mowjnow.ir/?p=1295

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.